Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Remiz (Remiz pendulinus)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: remizy (Remizidae)
gatunek: Remiz (Remiz pendulinus)
Charakterystyka/ morfologia
Przypomina rozmiarami i sylwetka drobną sikorę. Samiec w okresie lęgowym ma na tle białej głowy czarna maskę. Grzbiet i wierzch skrzydeł rdzawobrązowe, spód ciała jest kremowy w rdzawe plamki. Samica jest jaśniejszą , ma wyższą maskę i nie ma plamek na piersi. W szacie spoczynkowej obie płci wyglądają podobnie i maja szarawą głowę. Młode różnią się od dorosłych jednolicie płowobrązowym ubarwieniem głowy i grzbietu. Wspina się po cienkich gałązkach drzew, łodygach i kwiatostanach trzciny i pałki. Lot ma zręczny, falisty. Długość ciała 10- 11 cm, rozpiętość skrzydeł 16 - 18 cm, waga ok. 8,5 – 10,5 g . Wędrowny. U nas od marca do listopada.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje nad brzegami rzek i różnego rodzaju akwenów, w tym nad niewielkimi, śródpolnymi oczkami, w miejscu gdzie występują skupiska brzóz, wierzb i olch. Poza okresem lęgowym skupia się w stada i gromadnie nocuje w trzcinowiskach. Żywi się głównie jajami, larwami i gąsienicami owadów. Ponadto zjada pajęczaki oraz nasiona roślin, zwłaszcza wierzby, topoli trzciny.
Rozwój osobniczy
Są ptakami, u których zarówno samce i samice łączą się kolejno z kilkoma partnerami i więź między nimi utrzymuje się do momentu złożenia 5 do 8 jaj. Aby zwrócić na siebie uwagę samicy, samiec przystępuje samodzielnie do budowy gniazda. Ma ono postać owalnego worka z otworem wlotowym w kształcie rękawa i jest zbudowany z włókien oraz puchu roślin i jest prawie białe. Zainteresowana samica bierze udział w rozbudowie gniazda, lecz zanim złoży jaja, samiec przystępuję zwykle do budowy następnego gniazda. Pierwsze zniesienia pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Wysiadywaniem i opieką nad pisklętami zajmuje się samica lub rzadziej samiec. Ten z ptaków, który jest „wolny”, szuka najczęściej kolejnego partnera. Okres inkubacji trwa 13 – 14 dni. Młode wylegają się w tym samym czasie. Zdolność do lotu uzyskują po upływie 18 – 26 dni. Lęgi są często porzucane przez ptaki w trakcie wysiadywania, choć niektórym ptakom udaje się wyprowadzić dwa legi w sezonie.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.